Jedyny w Polsce inkubator do rezonansu magnetycznego dla noworodków w CZMP w Łodzi

18 czerwca 2013Urządzenie stoi w korytarzu, tuż przy wejściu do Kliniki Neonatologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki obok innych inkubatorów. Ale to nie jest zwykły inkubator.

Na pierwszy rzut oka widać, że jest inny. W środku jest mniej miejsca dla dziecka. Stoi na solidnym wózku, na podwoziu są zamocowane dwie butle, do tego kilka paneli sterujących. Częścią zestawu jest też respirator.

- Do inkubatora wkładamy uśpionego pacjenta i wieziemy do Zakładu Diagnostyki Obrazowej – opowiada Bożena Pawłowska, oddziałowa z Kliniki Neonatologii. – Podjeżdżamy do rezonansu magnetycznego, do środka wkładamy dzidziusia w inkubatorze i można zaczynać badanie.

Jedynym dystrybutorem LTE LAMERS w Polsce jest  firma KIE.

Wyjątkowość urządzenia polega na tym, że może współpracować z rezonansem i jest odporne na działanie bardzo silnego pola magnetycznego powstającego podczas badania. To możliwe dzięki drogim tworzywom i stopom szlachetnych metali.

Inkubator do rezonansu oprócz diagnostyki porażenia mózgowego będzie wykorzystywany do badania dzieci przed poważnymi operacjami i do diagnostyki kardiologicznej.

Urządzenie zafundowała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To pierwszy taki sprzęt w Polsce i w naszej części Europy. Na świecie jest ich 80, z czego 20 w Stanach Zjednoczonych.

Jedynym dystrybutorem LTE LAMERS w Polsce jest  K I E !