Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Zobacz, gdzie kupić obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta łączy Państwa Młodych na zawsze, a symbolem ich miłości, oddania i wierności są obrączki.

Obrączki ślubne – część ceremonii zaślubin od XIII wieku

Z początku nie było podziału na pierścienie zaręczynowe i obrączki, więc ich dzieje są wspólne i sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., na skutek czego wręczenie żonie pierścionka stało się częścią obrzędu ślubu. Niewielu wie jednakże, że panowie zaczęli nosić na palcu obrączkę ślubną kilka wieków później. Już wcześniej zdarzało się, że wkładali pierścienie na dłoń kiedy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek obyczaj ten upowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a dokładniej w okresie II Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien być wierny. Nad Wisłą para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak przykładowo w Egipcie, we Włoszech, w Irlandii albo w Stanach Zjednoczonych Ameryki, nakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie ze starodawnymi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para przymierza oraz poszukuje obrączek ślubnych razem, jednocześnie tradycja mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, bo jest to zobowiązanie przyszłego męża.

Obrączki – dawniej z miedzi, obecnie ze złota bądź platyny

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się mniej krzykliwym wzornictwem. Przez okres wielu wieków wykonywano je z różnorodnych materiałów, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Później zaczęto używać do tego metale i ich stopy (jak miedź lub stal), które reprezentowały siłę miłości. Dziś do ich sporządzenia stosuje się przede wszystkim platynę oraz złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, są one również częstokroć zdobione kamieniami szlachetnymi, jednakże wciąż przeważnie nabywane są ponadczasowe, gładkie złote pierścienie i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa odmiany złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, mają także nieraz w swojej ofercie grawerunek. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki grawerując do nich imiona małżonka, datę ślubu lub znaczący dla małżonków cytat.

Nasze dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]