Badanie słuchu u dzieci – co warto wiedzieć?

Badanie słuchu u dzieci – co warto wiedzieć?

Badanie słuchu u dzieci bywa dla wielu rodziców oraz ich pociech dość stresujące. Stres wynika najczęściej z nieznajomości przebiegu takiego badania. Dobrze byłoby więc dowiedzieć się, w jaki sposób bada się słuch u najmłodszych. Warto byłoby także mieć świadomość tego, jakie są wskazania do przeprowadzenia testów słuchu u dzieci. Wbrew pozorom, badania nie mają jakiegoś szczególnie skomplikowanego przebiegu.

Jakie są wskazania do badania słuchu u dzieci?

Wydawać by się mogło, że problemy ze słuchem są charakterystyczne dla osób w starszym wieku. Niestety, coraz częściej borykają się z nimi także dzieci. Istnieje sporo wskazań do wykonania badań słuchu u najmłodszych. Na testy warto przede wszystkim wybrać się:

  • gdy dziecko narzeka na to, że słabo słyszy
  • gdy rodzicowi wydaje się, że jego pociecha ma problem ze słuchem
  • gdy dziecko doświadczyło urazu mechanicznego ucha
  • gdy dziecko ma wady wymowy
  • gdy dziecko jeszcze nie mówi, a już powinno
  • w ramach profilaktyki.

Przesiewowe badania słuchu u dzieci pozwalają na wczesne wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości. Jeżeli wyjdą zaś prawidłowo, rodzic może mieć pewność, że jego pociesze nic nie dolega.

Badanie słuchu u dzieci – jak przebiega?

Badanie słuchu u dzieci wbrew pozorom nie ma jakiegoś skomplikowanego przebiegu. Można wykonać je zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Jeżeli pociecha ma już powyżej 7 lat, najprawdopodobniej zostanie wykonana u niej audiometria tonalna. Jeśli jednak dziecko nie umie czytać i pisać, może zostać przeprowadzona audiometria słowna. Bardzo często, lekarz laryngolog decyduje się na wykonanie badania o nazwie tympanometria. Dzięki temu badaniu możliwa staje się dokładna i precyzyjna ocena kondycji ucha środkowego. Warto bowiem zaznaczyć, że mnóstwo dzieci boryka się z okresowymi infekcjami ucha. Zapalenie ucha może powodować pewne powikłania, które z kolei mogą prowadzić do zaburzeń słuchu.

Niestety, nie zawsze mają one charakter przejściowy. Do poważnych ubytków słuchu dochodzi jednak rzadko. Aby uniknąć powikłań należy leczyć wszelkie infekcje ucha środkowego zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli u dziecka stwierdzone zostaną trwałe ubytki słuchu, najprawdopodobniej trzeba będzie zdecydować się na aparat słuchowy. Dzięki temu, dziecko będzie mogło w komfortowy sposób komunikować się ze swoim otoczeniem. Dla niektórych dzieci problemem może być jednak widoczność aparatu. Na szczęście, współczesne aparaty słuchowe są naprawdę dyskretne. Bardzo ważne jest to, aby aparat był odpowiednio dopasowany do potrzeb dziecka.