Dlaczego puchną nogi? 12 głównych powodów

Dlaczego puchną nogi? 12 głównych powodów

Dlaczego nogi puchną? Przyczyn może być bardzo dużo. Opuchlizna, czyli obrzęk, jest objawem nieswoistym. Oznacza to, że nie jest związany z jedną konkretną chorobą czy schorzeniem. Jego występowanie towarzyszy wielu stanom chorobowym. W artykule przedstawiamy 12 głównych powodów występowania opuchlizny na nogach.

Obrzęk, nazywany potocznie opuchlizną, to częsty objaw w przypadku wielu schorzeń i stanów organizmu. Może być spowodowany wieloma czynnikami, a różni się zazwyczaj stopniem nasilenia i rozległością. Każdy obrzęk, który pojawił się bez wyraźnej przyczyny i utrzymuje się dłużej powinien, być skonsultowany z lekarzem. Poniżej przedstawiamy najważniejsze powody powstawania obrzęków nóg.

1. Niewydolność limfatyczna

Obrzęk związany z niewydolnością limfatyczną, nazywany również obrzękiem limfatycznym, wynika z upośledzonej funkcji układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie płynów z tkanek i utrzymanie równowagi płynowej w organizmie.

Niewydolność limfatyczna może być spowodowana różnymi czynnikami, takimi jak wrodzone wady układu limfatycznego, uszkodzenia lub usunięcie węzłów chłonnych, infekcje, urazy, nowotwory lub niektóre choroby autoimmunologiczne.

W przypadku niewydolności limfatycznej, limfa nie jest prawidłowo usuwana i gromadzi się w tkankach, powodując obrzęk.

2. Niewydolność żylna

Obrzęki te wynikają z utrudnionego przepływu krwi. W niewydolności żylnej dochodzi do osłabienia lub uszkodzenia zastawek żylnych, które są odpowiedzialne za zapobieganie cofaniu się krwi. Zaburzenie ich pracy powoduje, że krew nie przepływa prawidłowo i może cofać się, tworząc obrzęk w okolicy stóp i podudzi. Najczęściej jest on widoczny wieczorem, po dłuższym przebywaniu w pozycji siedzącej lub stojącej. Przeważnie po nocy znika.

3. Zakrzepica

Zakrzepica to stan, w którym tworzy się skrzep krwi wewnątrz naczynia krwionośnego, najczęściej w żyłach. Zakrzep utrudnia prawidłowy przepływ krwi przez żyłę, powodując zastój krwi w obszarze poniżej zakrzepu. Ten zastój prowadzi do wzrostu ciśnienia w żyłach i wycieku płynu z krwi do otaczających tkanek. Efektem tego jest obrzęk, który jest najczęściej widoczny w dolnej kończynie.

4. Zaburzenia hormonalne

Zmiany hormonalne w organizmie mogą mieć wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz funkcjonowanie układu krążenia, co może przyczynić się do powstawania obrzęków. Sytuacje związane z wpływem hormonów na powstawanie opuchlizny obejmują:

  • okres menstruacyjny,
  • menopauzę,
  • hormonalne terapie zastępcze,
  • przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej.

W przypadku obrzęków związanych ze zmianami hormonalnymi ważne jest monitorowanie objawów i skonsultowanie się z lekarzem.

5. Reakcja alergiczna

Obrzęk może być również skutkiem reakcji alergicznej, zwanej obrzękiem naczynioruchowym. Jest to nagłe i miejscowe obrzęknięcie skóry, tkanki podskórnej lub błon śluzowych, które występuje w wyniku uwalniania substancji chemicznych, takich jak histamina, w odpowiedzi na alergen.

Obrzęk nóg może być spowodowany np. ukąszeniem owadów. W przypadku tego rodzaju obrzęku zazwyczaj pojawia się również swędzenie i drobna wysypka.

6. Niewydolność nerek

Niewydolność nerek może mieć różne przyczyny, takie jak uszkodzenia nerek spowodowane przewlekłymi chorobami nerek, infekcje, choroby układu krążenia, a także niektóre czynniki genetyczne lub działanie toksyn.

Ograniczona zdolność nerek do usuwania płynów powoduje, że nadmiar płynów gromadzi się w organizmie, a to z kolei prowadzi do obrzęków, szczególnie w okolicach nóg, stóp i kostek. Niewydolność nerek może również prowadzić do zaburzeń równowagi elektrolitowej, takich jak zwiększone stężenie sodu i zatrzymanie go w organizmie. Nadmiar sodu powoduje retencję wody, co dodatkowo przyczynia się do powstania opuchlizny.

7. Leki

Obrzęki mogą pojawić się w przypadku długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami lub jako efekt uboczny niektórych leków.

8. Otyłość

Otyłość może być jednym z czynników, które predysponują do występowania obrzęków nóg. Obrzęki w obrębie nóg są częstym objawem u osób z nadwagą lub otyłością. Istnieje kilka powiązanych mechanizmów, które mogą przyczyniać się do powstawania obrzęków nóg u osób cierpiących na otyłość:

  • zwiększone obciążenie układu limfatycznego,
  • zwiększone ciśnienie wywierające nacisk na naczynia krwionośne,
  • insulinooporność zaburzająca równowagę płynów,
  • niewłaściwa dieta i zatrzymywanie wody w organizmie,
  • brak aktywności fizycznej.

9. Ciąża

W czasie ciąży obrzęki są dość powszechne. Do powstania ich przyczyniają się:

  • zwiększone obciążenie naczyń krwionośnych na skutek zwiększonej ilości krwi w organizmie kobiety,
  • zwiększone ciśnienie, które jest wynikiem nacisku rosnącego płodu na naczynia,
  • zatrzymanie płynów związane z działaniem hormonów,
  • nacisk na układ limfatyczny i utrudniony odpływ limfy.

Obrzęki w ciąży zazwyczaj występują w drugim i trzecim trymestrze, gdy rozwój płodu jest największy.

10. Niewłaściwy styl życia

Praca siedząca lub stojąca przyczynia się do powstawania obrzęków. Przy takich pozycjach krew i limfa mają utrudniony powrót, gdyż muszą przetransportować się przeciwko sile grawitacji. Przy niewydolnych zastawkach i znikomej działalności pompy mięśniowej płyn zostaje w stopach, tworząc obrzęki.

11. Uraz i miejscowy stan zapalny

Obrzęk po urazie jest powszechnym objawem i jest związany z reakcją obronną organizmu na uszkodzenie tkanek. Główne przyczyny obrzęku po urazie to:

  • uszkodzenie naczyń krwionośnych,
  • akumulacja krwi w tkankach,
  • stan zapalny.

W przypadku urazu najczęściej obok obrzęku pojawia się zaczerwienienie, bolesność i podwyższenie ciepłoty tego miejsca.

12. Dieta

Zbyt duża ilość słonego jedzenia wpływa na zatrzymanie wody w organizmie.

Obrzęki latem

W lecie również wysokie temperatury mogą być przyczyną obrzęków u niektórych osób. Głównym mechanizmem jest rozszerzenie naczyń krwionośnych i zwiększona przepuszczalność naczyń, co może prowadzić do wycieku płynu do otaczających tkanek i powstawania obrzęków.

Źródło tekstu: https://carepump.pl/blog/artykul/dlaczego-puchna-nogi-12-glownych-powodow