Drenaż limfatyczny – w jakim celu stosuje się aparaty do presoterapii?

Drenaż limfatyczny – w jakim celu stosuje się aparaty do presoterapii?

Aparat do masażu uciskowego znajdziesz na carepump.pl.

Presoterapia to zabieg, którego rolą jest poprawa obiegu chłonki w organizmie. Masaż ręczny opracowano w Danii w latach 30-tych XX w. – to zestaw różnorodnych chwytów terapeutycznych, m.in. ruchów okrężnych oraz pompujących, których siłę i częstotliwość fizjoterapeuta dopasowuje za każdym razem do punktu masażu, a także kondycji zdrowotnej pacjenta.

Sprzęt do masażu limfatycznego – pobudzenie krążenia chłonki

W ostatniej dekadzie w gabinetach fizjoterapeutów coraz częściej używane są urządzenia do presoterapii, które symulują masaż manualny. Taki sprzęt tworzą specjalne mankiety dzielące się na komory, które wsuwa się na obrzękłe nogi lub ramiona. Poprzez wtłoczenie powietrza w poszczególne komory aparat uciska kończynę, pobudzając tym samym krążenie limfy. Jest dużo zaleceń do korzystania z zabiegu masażu limfatycznego. To m.in. zwyrodnienia stawów, obrzęki oraz zastoje limfatyczne, a także obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji tarczycy czy też mastektomii) obrzęki lub powstałe w wyniku urazów. Stosuje się go dodatkowo w zabiegach estetycznych – jako wsparcie w zwalczaniu “skórki pomarańczowej” oraz wspomagająco w trakcie procesu odchudzania. Presoterapia jest również na co dzień wykorzystywana wśród sportowców, głównie jako zabieg regeneracji powysiłkowej.

CarePump – aparaty do presoterapii do użytku domowego

Wiele opcji użycia aparatów do presoterapii przyczyniło się mocno do ulepszenia tych urządzeń. Obecnie osoby często stosujące tę formę terapii mogą wykonać zabieg w domowym zaciszu, przy użyciu przenośnych urządzeń Move4, Move6 oraz Move8 marki CarePump. Domowe urządzenia do drenażu limfatycznego tego producenta charakteryzują parametry porównywalne do sprzętu wykorzystywanego na co dzień w gabinetach fizjoterapeutycznych. Cyfra z nazwy modelu świadczy o liczbie komór mieszczących się w mankietach – im więcej przegródek, tym efektywniejszy jest masaż. Maszyny CarePump są dość lekkie oraz nie zabierają wiele miejsca, dlatego bez trudu można spakować je na wyjazd, np. na zagraniczne zawody sportowe.

Co istotne, poddanie się zabiegowi drenażu limfatycznego musi być wcześniej uzgodnione z lekarzem. Nie rekomendujemy postanawiać o tym na własną rękę, dlatego że występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie takiego masażu (to np. niewydolność serca czy choroby wirusowe oraz bakteryjne, które należy wcześniej wykluczyć.

CarePump

Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail: [email protected]