Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Motoreduktory – z czego się składają, jak działają i gdzie się ich używa?

Jeśli szukasz motoreduktorów kątowych, koniecznie odwiedź tę stronę.

Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe skonstruowane z przekładni mechanicznej oraz silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i kiedy się z nich korzysta? Dowiesz się wszystkiego poniżej.

Motoreduktor wybierzesz wprost z katalogu producenta

Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w wielu funkcjach w przemyśle. Za sprawą przekładni redukującej, znaczna prędkość obrotowa silnika zostaje zmniejszona nawet do kilkuset razy, przy równoległym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, zatem zawsze pojawia się nieduża dysproporcja między mocą wyjściową a wejściową w układzie. W skład zintegrowanego zestawu jakim jest motoreduktor mogą też wchodzić inne podzespoły jak hamulce czy sprzęgła. Najważniejszą zaletą motoreduktorów jest fakt, iż są to gotowe układy, które można bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry idealnie pasowały do potrzeb konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a niekiedy miesiące, na pracochłonne wyliczenia oraz testy poszczególnych kompletów części. Zależnie od konstrukcji oraz typu przekładni, motoreduktory mogą być dedykowane do sporych, średnich lub niewielkich obciążeń, jak również do długotrwałego lub krótkotrwałego okresu pracy.

W motoreduktorach, w których wykorzystano wielostopniowe przekładnie, można otrzymać bardzo wysoki zakres przełożeń, dochodzący wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Typy i zastosowanie motoreduktorów

Mimo, że motoreduktory mogą być składane w oparciu o kilka typów silników (DC, BLDC, AC i szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się więc takie oto motoreduktory:
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową).

Brak na pewno takiego obszaru gospodarki, w którym nie można by użyć motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, logistyka bądź produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak m.in atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, dachy ruchome i wertykulatory. Ogromne zróżnicowanie rodzajów zastosowanych w nich przekładni i silników, ich mocy i rozmiarów sprawiła, iż liczbę potencjalnych kombinacji, które współcześnie oferują najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, ale w zasadzie w milionach.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]