Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Silniki prądu stałego – znamy i wykorzystujemy je od XIX w.

Potrzebujesz zamówić silnik szczotkowy? Wejdź na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele rzeczy, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne na prąd stały. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe bądź ogromne, te silniki zmieniły nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek przeważnie nie ma pojęcia, z jakich elementów złożone są ani jak funkcjonują te urządzenia.

Kto odkrył i z czego składa się silnik elektryczny prądu stałego?

Rolą silników elektrycznych DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa zaznacza, że zasilane są prądem, w którym kierunek oraz zwrot transferu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu istnieją od nieomalże dwóch wieków i nie są zasługą konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do powszechnego użycia w różnorodnego typu maszynach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki znanych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Zénobe Gramme, Thomas Edison czy Gaston Planté. Silniki elektryczne prądu stałego składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi tworzy się pole magnetyczne, nieruchomego statora, rotora, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie wykorzystywane są także silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tej stosunkowo awaryjnej części, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za bezgłośną pracę orazwyjątkową niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu popularnych sprzętach

Stwierdzenie, że silniki na prąd stały są używane zasadniczo wszędzie nie jest przesadą. Jeżeli w domu posiadasz czytnik CD/DVD albo w laptopie masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są podzespołem pociągów czy samochodzików sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, którymi bawiliśmy się jako dzieci i które pewnie kupimy też naszym synom oraz córkom. Silniki tego rodzaju użyte są w dużych i mniejszych pompach hydraulicznych nieodzownych w licznych gałęziach przemysłu, między innymi produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, za sprawą silników DC przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już dziś te silniki usprawniają naszą mobilność, bo bez nich nie działałyby modne hulajnogi, rowery elektryczne oraz segwaye. Z silników DC korzystają również entuzjaści elektroniki do realizacji autorskich prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.

Choć silniki elektryczne DC o niewielkiej mocy bez problemu da się nabyć w sklepach hobbystycznych bądź z podzespołami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających profesjonalnego silniki od renomowanych marek.

Nasze dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]