Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Węzeł optyczny – zalety dobrego urządzenia

Kup węzeł optyczny na https://www.telmor.pl/Produkty/Wezly-odbiorniki-optyczne/Wezly-optyczne.

Współczesne sieci komputerowe prawie za każdym razem tworzy się z wykorzystaniem światłowodów. Jest to skutkiem niepowtarzalnych cech światłowodu – szybkości przekazu informacji i niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie mogłyby funkcjonować bez właściwych elementów umożliwiających transmisję informacji oraz późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką sieć potrzebne są takie elementy jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem zmianę sygnału ze światłowodu na tradycyjny i przez to zapewnienie dostępu do sieci końcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie zalety musi mieć odpowiedni węzeł optyczny?

Jak funkcjonuje węzeł optyczny?

Jak już wspomnieliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby emitować sygnał elektryczny. Należy jednak nadmienić, iż jego działanie nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny potrafi poza tym wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku mHz do aż 1 GHz. Dla poprawnego działania węzła optycznego potrzebna będzie również właściwa obudowa, zabezpieczająca wrażliwe podzespoły wewnątrz węzła przed kurzem, wilgocią i innymi czynnikami – zazwyczaj zrobiona ze stali.

Jaki węzeł optyczny kupić?

O tym, czy konkretny węzeł optyczny będzie dobry, świadczą pewne cechy. Najważniejsze będą częstotliwości pracy węzła i moc sygnału – od tego zależy bowiem liczba końcowych abonentów, do których dotrze dane. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na cenę eksploatacji węzła optycznego. Aby uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, warto także zwrócić uwagę na metody kalibracji węzła – najlepiej, jeżeli pozwala na wygodną modyfikację wartości parametrów.

Nasze dane kontaktowe:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]