Czym jest food pairing?

Czym jest food pairing?

Zajrzyj w to miejsce jeśli interesujesz się food pairing.

Mimo, iż jesteśmy przyzwyczajeni do sztampowych kombinacji smaków, nie znaczy to, iż zestawianie ze sobą dań, które pozornie wcale do siebie nie pasują, nie może przynieść ciekawych i, co najistotniejsze, apetycznych rezultatów. Dowiadujemy się o tym na każdym kroku. Ogromne oddziaływanie na nasz smak miało ewidentnie pojawienie się na rynku nieznanych przedtem w Polsce artykułów oraz otworzenie się na inne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby kombinacja mięsa z egzotycznych sosami owocowymi rzadko już zaskakuje. Osoby, które posmakowały niebanalnych fuzjach aromatów chętnie zaczynają swoje próby i samodzielnie próbują coraz to bardziej nietuzinkowych zestawień. Aby te aczkolwiek przyniosły oczekiwane wyniki, trzeba uprzednio zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – umiejętność łączenia ze sobą smaków

Jeżeli pragniemy, aby nasze kulinarne przygody naprawdę okazały się powodem ekscytacji oraz umożliwiały ujawnienie nowych smakowych wrażeń, trzeba działać zgodnie z normami przyjętymi w nowoczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są jedynie wytycznymi, o których nie wolno zapominać, aby aromaty łączyły się w niebanalną, lecz zgodną całość. Najlepiej uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak tytułuje się się umiejętność mieszania ze sobą smaków, które generalnie uchodzą za kategorycznie do siebie niepasujące. Wszelkie wytyczne food pairingu są tymczasem gruntownie przemyślane i poparte szeroką wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą głównie zawartości danych składników w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy wyłącznie jedzenia, ale też napojów (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na wyczuciu i dużej wyobraźni

Do opanowania food pairingu potrzebne są spora fantazja i wyczucie, aczkolwiek to nie one będą najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna wiedza z zakresu zawartości przeróżnych substancji w komponentach potraw, a także tego, jak łączą się one z innymi związkami. Wobec tego świetną decyzją będzie wzięcie udziału w szkoleniu z food pairingu prowadzonym przez zawodowego szefa kuchni – tym bardziej, iż podzielenie się elementarną wiedzą trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Nasze dane kontaktowe:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]