Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Kliknij tutaj po więcej informacji o e-fakturze.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., jednak ostatecznie biznesmenom na możliwość skorzystania z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednolita struktura dokumentów

Faktura ustrukturyzowana to innymi słowy dokument elektroniczny, który ma precyzyjnie ustaloną strukturę informacji zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie mało co mówi osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednakże dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur dokument tego rodzaju jest całkowicie czytelny. Za sprawą tego, że faktury otrzymują jednolitą strukturę obojętnie jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane jednakowo. Jest to ważny krok do przodu zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotychczas częstokroć spotykały się z przypadkami nieprawidłowego przeniesienia przez aplikacje księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci fotografii faktury papierowej albo pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie wyklucza możliwość błędu przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez oprogramowanie do optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System e-Faktur – silniejsze uszczelnienie systemu podatkowego

Każdy właściciel przedsiębiorstwa stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić fakturę ustrukturyzowaną poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF przedsiębiorcy przede wszystkim są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA, szybciej dostaną zwrot VAT, jak również zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że nie zgubią faktury (system przechowuje dane o dokumentach przez dekadę). Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro podkreślić, iż konieczność stosowania KSeF nie równa się zakazowi używania zewnętrznej aplikacji księgowej, jednak trzeba dokonać jej integracji z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]