System bankowy SWIFT – co to?

System bankowy SWIFT – co to?

Więcej o systemie rozliczeń SWIFT.

Pomimo, że właściwie codziennie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji jako riposta świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i jest jednym z podstaw wydajnego funkcjonowania bankowości światowej.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego sfinalizowanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający współcześnie system tego rodzaju. Poza nim np. w Naszym kraju funkcjonują też z systemów: SORBNET, SEPA i Elixir.Na świecie funkcjonują również przeróżne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie konkretnego państwa.

Co jest zatem główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich państwach na świecie, a przy tym korzystają z niego nie tylko banki, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tysięcy, ale też domy maklerskie, giełdy oraz masa pozostałych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod posiada 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych banków w Polsce

Nawet jeśli zaledwie sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub przynajmniej wiedzieć jak błyskawicznie odszukać takie dane. Niżej wymieniamy kody BIC znanych banków, obecnych w Naszym kraju.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]