Dowiedz się więcej o monetach bulionowych.
Ludzie zainteresowani inwestycją w złoto mogą robić to na kilka sposobów: nabywać akcje spółek powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie zbierać biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest zarówno w postaci sztabek, jak i monet bulionowych.
Złote monety bulionowe – bite w celu lokowania w nich kapitału
Monety ze złota kojarzymy zwykle z monetami kolekcjonerskimi, aczkolwiek monety bulionowe, nazywane też lokacyjnymi, czy to złote czy z innych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w paru aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane celem lokowania w nich środków finansowych, z tego też powodu ich nakład z danego roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez popyt na rynku. Złotych monet bulionowych nie są bije się w kolekcjach tematycznych bądź w związku z istotnymi rocznicami, stąd ich design bardzo z rzadka jest zmieniany. Przeważnie złote monety bulionowe wybijane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rokiem emisji. Znamienne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich rzeczywistą wartość określa waga i próba wykorzystanego do ich bicia metalu szlachetnego. Plusem monet bulionowych jest to, iż są popularne w każdym zakątku globu, a ich ewentualna sprzedaż jest w mniejszym stopniu obciążona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.
Złote monety bulionowe – jakie nie zawsze z 24 karatowego złota
Najpopularniejsze pośród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice biją dodatkowo monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe bite są najczęściej ze złota najwyższej próby, a więc .999, lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki wybijane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zmniejszenie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane świadczy o ilości czystego kruszcu, z którego zostały wybite.
W asortymencie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich nabyciem inwestorzy bez problemu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi wspomniane powyżej Krugerrandy, Liść Klonowy czy Filharmoników Wiedeńskich.
Nasze dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
Mob.: +48 880 555 111
E-mail:
[email protected]