Mesz dla koni – możesz go kupić lub zrobić samemu

Mesz dla koni – możesz go kupić lub zrobić samemu

Potrzebujesz meszu? Kliknij tutaj.

Mesz to odżywcza karma, która może być dawana każdemu koniowi bez względu na jego codzienny stopień aktywności oraz tryb życia. Co kluczowe, mesz jest lekkostrawny i dostarcza organizmowi konia substancje, których rolą jest m.in wyregulowanie procesu trawienia i wzmocnienie układu trawiennego.

Co jest fundamentem meszu dla koni?

Preparacja meszu na własną rękę jest zadaniem raczej czasochłonnym, ale nie jest to zbyt skomplikowane, a produkty do jego wykonania są kupimy bez problemu w zasadzie wszędzie. Bazą każdego meszu są owies, otręby pszenne i siemię lniane. W części przepisów na mesz pojawia się sól, ale można dostarczyć ja koniu w lizawce, która da mu większą satysfakcję. Obok przytoczonych powyżej produktów do meszu można dodać liczne frykasy kochane przez konie, jak cząstki jabłek, czarnuszka, miód, lucerna lub pokrzywa. W internecie można odszukać mnóstwo rozmaitych receptur na mesz dla konia, od niezwykle prostych do takich z długą listą komponentów. Zalecamy wykorzystać parę z nich, żeby odkryć, który spodoba się naszemu zwierzęciu.

Gotowe mieszanki meszu znajdziesz w asortymencie sklepów jeździeckich

Wypada wspomnieć, że rekomenduje się dawać mesz zdrowym koniom mniej więcej dwa razy w tygodniu, a zwierzętom cierpiącym na kolki, wrzody oraz inne problemy związane z trawieniem, specjaliści polecają tę strawę częściej, nawet codziennie. Nadzwyczaj ważne jest, aby mesz dawać koniom ciepły. Dlaczego? Podstawowy ingredient meszu, to jest nasiona lnu, po zagotowaniu formuje kisiel, który następnie powleka układ trawienny zwierzęca, dzięki czemu zwalcza stany zapalne i podrażnienia. Z uwagi na to, iż samodzielne przygotowanie meszu zabiera średnio 4 godziny, w sklepach można zakupić gotowe mieszanki, które po dodaniu gorącej wody można już po kilku chwilach dać do spożycia zwierzęciu.

Nasze dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]