Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Odprowadzanie wody opadowej z dachu – systemy rynnowe

Dowiedz się więcej o rynnie metalowej na regamet.pl.

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości i komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na skuteczne odprowadzenie deszczówki i tym samym uniknięcie wielu kłopotów związanych z jej zaleganiem. Nie powinniśmy więc lekceważyć doboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zadanie trudne i wymagające specjalistycznej wiedzy oraz zręczności – podobnie jak zakładanie rynien. Co wobec tego winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich elementów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – z jakich modułów się składają?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z szeregu mniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z wszelkiego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się blisko gruntu lub pod nim, których funkcją jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących trafić się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny PCV, metalowe lub plastikowe – co wybrać?

W asortymencie dystrybutorów znajdziemy systemy rynnowe wykonane z różnych materiałów – głównie z metalu plastiku. Które z nich będą odpowiednie? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, jak bardzo jest on narażony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania powinno się więc przedyskutować ze specjalistą.

Nasze dane kontaktowe:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08