Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Formowanie konstrukcji z betonu – sklejka szalunkowa

Znajdź sklejkę Kraków.

Deski szalunkowe to podstawowy element konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić powszechne deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jakkolwiek przeważnie stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc postawić domy ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na utworzenie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Objaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie chcemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – przede wszystkim źle radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny dziś stosowana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – przeważnie z topoli, olchy lub brzozy. W ofercie producentów znajdują się różnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, do których produkcji używa się żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Inny często stosowany wariant to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z elementami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom na własną rękę, nie ma potrzeby zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Oprócz samych desek, firma służy również wynajmem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników oraz głowic.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]