Wznoszenie budynków – o szalunkach

Wznoszenie budynków – o szalunkach

Chcesz kupić szalunki Kraków? Zobacz tu.

Deskowanie, czyli innymi słowy szalunki, to chwilowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie murów budynków. Z reguły stosuje się je w przypadku wylewania ścian z betonu – wówczas są one konieczne do tego, aby nadać im stosowny kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Ponadto szalunki wykorzystuje się też w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie przelotów na bramy, okna oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Szalunki ze sklejki, drewna bądź metalu

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja wykonana z grubych sklejek scalonych ze sobą gwoździami bądź drewnianych desek, która po rozmontowaniu może zostać użytkowana ponownie. Rozbiórka takich szalunków jest jednakże kłopotliwa – wielu inwestorów i wykonawców decyduje się więc na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur przeznaczonych do błyskawicznego i nieskomplikowanego składania oraz rozkładania. Tego typu szalunki produkuje się z metalu, drewna bądź sklejki, a także łączyć w sobie 2 a nawet 3 surowce. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę spajają belki, narożniki, głowice ze stali lub aluminium i łączniki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Podmioty cyklicznie parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zwykle świadczą inne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wybudować pojedynczy obiekt. Nabycie wszelkich modułów potrzebnych do złożenia szalunku nie byłoby rentowne . Dużo lepszym wyjściem będzie wypożyczenie szalunków.

Nasze dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]