Czym są badania psychologiczne kierowców?

Czym są badania psychologiczne kierowców?

Dalsze informacje o badaniach psychologicznych Bielsko Biała.

Na sytuację na drogach w największej mierze wpływają umiejętności prowadzących jeżdżące po nich auta. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kierowców zawodowych – między innymi taksówkarzy czy kierowców ciężarówek oraz busów. W ich przypadku ważne są tak umiejętności, jak i predyspozycje psychiczne. Z tego powodu przedstawiciele takich zawodów zgodnie z przepisami muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze więc powiedzieć na ich temat parę słów. Jak często powinny być wykonywane? Na czym polegają tego typu badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak należy się do nich nastawić?

Czego oczekiwać na badaniach psychologicznych kierowców?

Badania kierowców powinny być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje z kolei specjalistów, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w wyspecjalizowanej przychodni, który w pierwszej kolejności przeprowadza badania osobowości. Mają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące wyborów w skrajnych przypadkach. Kolejna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś następnie wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których badana jest postrzeganie prędkości, zdolność szybkiego reagowania podzielność koncentracji czy widzenie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca jest zapraszany na wizytę ze specjalistą, który w jej czasie powiadamia go, czy przeszedł badanie. Co istotne, musimy pamiętać, że nie dla każdego ich efekty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne zakończenie badań psychologicznych kierowców możemy na szczęście trochę zwiększyć. Jak? W sieci dostępne są różne opisy działania maszyn, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to świetne rozwiązanie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]