Dlaczego badania wysokościowe są takie ważne

Dlaczego badania wysokościowe są takie ważne

Badania wysokościowe Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach.

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma zbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się jedynie zgłębianiem relacji prowadzonych pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi ogromną pomoc przy określaniu zdolności do wykonywania określonych prac. I tak, badania psychologiczne obowiązkowe są między innymi w przypadku osób chcących pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: co się na nie składa?

Badania wysokościowe w zasadzie niewiele różnią się od tych, jakie przechodzą kandydaci na kierowców zawodowych. Podstawą są testy temperamentalne, osobowościowe, inteligencji. Ich znaczącym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić chociażby szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Wykorzystując testy aparaturowe jesteśmy w stanie określić czy badana osoba w wystarczający szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się podczas pracy. Do wykonywania tych testów psycholog wykorzystuje takie urządzenia, jak stereometr, aparat krzyżowy oraz wirometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują też wywiad psychologiczny. W trakcie wywiadu osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Zatajanie informacji nikomu nie pomoże.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Uprawnionymi do ich wykonywania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do przeprowadzania tego rodzaju badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba tylko pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeśli o konieczności ich używania zadecydował okulista.

Nasze dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]